Film z Obchodów Dnia Rodzicielstwa Zastępczego w Katowicach 30.05.2017 r.

Film z Obchodów Dnia Rodzicielstwa Zastępczego w Katowicach 30.05.2017 r. (AVI, 53.89MB)

 

Opis do filmu z Obchodów Dnia Rodzicielstwa Zastępczego w Katowicach 30.05.2017 r.

„NOWE SŁOŃCE – RODZINA ZASTĘPCZA - SZANSĄ I NADZIEJĄ DLA DZIECI”

Aleksandra Śliwa – Sobczyńska starszy koordynator rodzinnej pieczy zastępczej

Rok temu przed dniem rodzicielstwa zastępczego w naszym Zespole ds. Rodzinnej Pieczy Zastępczej zaczęliśmy zastanawiać się w jaki sposób możemy podziękować rodzinom zastępczym za trud wkładany w pełnienie tej funkcji. Wówczas wpadliśmy na pomysł wręczenia wszystkim prawie 350 rodzinom zastępczym dyplomów z podziękowaniami i gratulacjami. Przy wsparciu Prezydenta Miasta Katowice udało się wydrukować te dyplomy. Reakcje rodzin były zaskakujące, ponieważ większość z nich nie wiedziała, że jest takie święto. Już w czerwcu zaczęliśmy obradować jak uświetnić ten dzień w roku następnym. W środowisku rodzin zastępczych również padały różne pomysły związane z celebrowaniem tego święta. Jednak zorganizowanie każdej imprezy czy przedsięwzięcia wiąże się z poniesieniem dużych kosztów, dlatego przy wsparciu pracowników naszego ośrodka, same rodziny zastępcze podjęły trud napisania projektu inicjatywy lokalnej dotyczącej pierwszych obchodów dnia rodzicielstwa zastępczego w naszym mieście. Działania zawarte w projekcie obejmowały nie tylko sam dzień rodzicielstwa zastępczego, ale również konkurs i wystawę plastyczną prac dzieci.

Iwona Wowra główny specjalista – psycholog

Zespół ds. Rodzinnej Pieczy Zastępczej został wyodrębniony jako samodzielna jednostka Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej 15 marca 2015 roku. W chwili obecnej zatrudnia 19 koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej, psychologów i pedagoga. Pod naszą opieką znajduje się przeszło 300 rodzin zastępczych. W związku z tym, że są to rodziny z niesamowitym potencjałem zaprosiliśmy je do tego, żeby wspólnie z nami włączyli się w organizację dnia rodzicielstwa zastępczego.

Monika Maciołek koordynator rodzinnej pieczy zastępczej

Zainteresowanie wychowanków i wychowawców świetlic i klubów młodzieżowych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Katowicach obchodami dnia rodzicielstwa zastępczego zaowocowało podjęciem współpracy w ramach inicjatywy. Warsztaty plastyczne zostały przeprowadzone w tychże placówkach, a dzieci i młodzież chętnie włączyły się w wykonywanie prac plastycznych.

Dziewczynka

Narysowałam taką książkę, w której opisałam taką dziewczynkę Zuzię, która była w domu dziecka i zabrało ją takie małżeństwo i potem miała już taką rodzinę i była szczęśliwa.

Chłopiec

Narysowałem, że idą sobie na wycieczkę nad jezioro i robią sobie piknik wszystkie dzieci z rodziny zastępczej.

Aleksandra Swałtek-Gola prowadzi rodzinę zastępczą

Od 3 lat jesteśmy z mężem rodziną zastępczą. W ramach inicjatywy odbyły się warsztaty plastyczne w świetlicach specjalistycznych w różnych dzielnicach Katowic. Młodzi uczestnicy biorący udział w warsztatach połączonych z konkursem plastycznym mogli zapoznać się z różnymi technikami malarskimi. Prowadząc zajęcia miałam możliwość zaobserwować jak wielką radość sprawia młodym ludziom tworzenie prac plastycznych. Nagrodzone prace można podziwiać na Rynku w Katowicach do 01 czerwca, są wyeksponowane na dziesięciu planszach, gdyż prace biorące udział były tak piękne, że chcieliśmy pokazać wszystkie nie tylko te nagrodzone.

Joanna Matuszczyk psycholog

Bardzo chcielibyśmy, aby to słońce zaświeciło dla jak największej ilości dzieci. To słońce widoczne jest w pracach plastycznych dzieci i młodzieży uczestników konkursu plastycznego inicjatywy. Oglądając te prace odbieramy emocje płynące z nich, zachwycają nas swoją autentycznością, kreatywnością i przekazem. Bardzo cieszę się, że uczestniczyłam w tej akcji.

Narrator

30 maja w Sali Teatralnej Pałacu Młodzieży w Katowicach w ramach inicjatywy katowickich rodzin zastępczych odbyła się konferencja pod hasłem „Nowe słońce – rodzina zastępcza szansą i nadzieją dla dzieci”.

Sebastian Imiołczyk prowadzi rodzinę zastępczą

Mamy w Katowicach ponad 300 rodzin a te rodziny się gdzieś mijają na co dzień, żyją obok siebie ale często nie mają szansy zatrzymać się na chwilę, spotkać, porozmawiać. Porozmawiać nie tylko o radościach ale też o problemach, gdyż rodzina zastępcza jest jak każda rodzina. Ma swoje problemy, ma swoje radości i stąd idea zorganizowania tego dnia.

Marzena Szuba wiceprezydent Katowic

Obchody rozpoczęliśmy już w kwietniu a dzisiaj kończymy to świętowanie dosyć uroczyście. Będzie to integracja rodzin zastępczych, wymiana dobrych praktyk ale też okazja do podzielenia się swoimi radościami i troskami, które rodziny zastępcze, tak jak każde rodziny na co dzień przeżywają.

Narrator

W ramach obchodów dnia rodzicielstwa zastępczego w Katowicach, wszystkie rodziny zastępcze z okazji dnia swojego święta otrzymały pisemne podziękowania od Prezydenta Miasta Katowice.

Aleksandra Swałtek-Gola prowadzi rodzinę zastępczą

Myślę, ze takie akcje są potrzebne w mieście, mają sens, dużo osób nas wspiera. Mam nadzieję, ze w przyszłym roku również coś takiego uda się zorganizować.

Narrator

W czasie konferencji można było podziwiać wystawę wyróżnionych prac plastycznych dzieci, które zostały nagrodzone w konkursie plastycznym.

Aleksandra Swałtek-Gola prowadzi rodzinę zastępczą

Będziemy wręczać nagrody laureatom konkursu plastycznego, który odbył się w ramach warsztatów plastycznych przeprowadzonych w kwietniu tego roku.

Narrator

Podczas trwania konferencji animatorzy Estrady Tyskiej przeprowadzili na dziedzińcu wewnętrznym Pałacu Młodzieży szereg zabaw i gier dla najmłodszych.

Informację wytworzył: 
Joanna Matuszczyk
Data wytworzenia informacji: 
20.07.2017
Osoba odpowiedzialna za treść: 
Iwona Wowra