Pomoc dla osób przebywających w izolacji spowodowanej zakażeniem koronawirusem

Pomoc osobom w izolacji

Jeżeli:

 • przebywasz w izolacji spowodowanej zakażeniem wirusem SARS COV-2 (COVID-19) lub w kwarantannie,
 • jesteś osobą:
  • powyżej 60 roku życia,
  • niepełnosprawną,
  • samotną bądź niesamodzielną,
 • nie masz możliwości zapewnienia sobie wyżywienia we własnym zakresie poprzez
  • pomoc ze strony rodziny, znajomych lub sąsiadów
  • dokonanie zakupów przez telefon lub internet z dostawą pod drzwi,

możesz zadzwonić pod numer tel. 32 251 69 00 Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Katowicach od poniedziałku do piątku od godz. 7:30 do godz. 15:30 w celu uzyskania pomocy.

Pomoc udzielana będzie w formie paczek żywnościowych i higienicznych zawierających podstawowe produkty niezbędne do przetrwania okresu izolacji.

 

Wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie postępowania z odpadami wytwarzanymi w czasie zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 (COVID-19):

 1. Dla osób zarażonych COVID-19 został zniesiony obowiązek segregacji śmieci. Śmieci generowane przez chorych powinny trafić do pojemników na odpady zmieszane.
 2. Odpady należy umieścić w worku i w miarę możliwości worek spryskać preparatem wirusobójczym.
 3. Zapełnić worek odpadami do ¾ jego pojemności i nie zgniatać zawartości.
 4. Odczekać min. 72 godziny (3 doby) przed wystawieniem worka do odbioru przez osobę niebędącą w izolacji lub kwarantannie.
 5. Wystawiony przez osobę w izolacji worek z odpadami osoba wynosząca odpady z miejsca izolacji wkłada (w rękawiczkach) do drugiego worka, po czym drugi worek zawiązuje/zamyka i zabezpiecza przed przypadkowym otwarciem w chwili jego odbioru (poza dokładnym zawiązaniem drugiego worka można zamknąć go dodatkowo przy pomocy taśmy samoprzylepnej lub sznurka).
 6. Worek z odpadami należy przenieść w rękawiczkach do miejsca przeznaczonego do gromadzenia odpadów i umieścić w pojemniku na odpady zmieszane (czarny).
 7. Odpady, których nie można łączyć z innymi odpadami (tj. zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, zużyte baterie i akumulatory, zużyte świetlówki), powinny być pozostawione w domu w czasie izolacji i przekazane do systemu gminnego, kiedy będzie można opuścić miejsce izolacji.
Informację wytworzył: 
Joanna Piotrowska
Data wytworzenia informacji: 
30.12.2021
Osoba odpowiedzialna za treść: 
Sylwia Bochenek