Sklep Socjalny

Zasady działania Sklepu Socjalnego w pytaniach i odpowiedziach.

Czym jest Sklep Socjalny?

Sklep Socjalny to miejsce, w którym za okazaniem specjalnego skierowania będzie można zakupić pełnowartościowe produkty w cenach poniżej ich wartości rynkowej. Powstanie Sklepu Socjalnego jest wyjściem naprzeciw osobom, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej, doświadczającym stałych lub tymczasowych trudności finansowych i życiowych, pojawiających się w wyniku nieprzewidzianych zdarzeń losowych takich, jak np. nagła utrata pracy.

Co będę mógł kupić w Sklepie Socjalnym?

W Sklepie Socjalnym dostępne będą pełnowartościowe artykuły spożywcze, środki higieny osobistej i chemii domowej. Produkty te będą dostępne w cenie niższej niż ich wartość rynkowa.

Gdzie znajduje się Sklep Socjalny?

Sklep Socjalny znajduje się pod adresem ul. Tysiąclecia 82 w Katowicach.

Kiedy można zrobić zakupy w Sklepie Socjalnym?

Sklep jest czynny:

  • od poniedziałku do piątku od 09:00 do 18:00

W co drugą sobotę miesiąca poczynając od dnia 16.01.2021 sklep będzie czynny w godzinach od 09:00 do 15:00.

 

Jakie muszę spełnić kryteria żeby robić zakupy w Sklepie Socjalnym?

Z zakupów w Sklepie Socjalnym będą mogły skorzystać mieszkańcy miasta Katowice zarówno korzystający już z pomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, jak również osoby i rodziny nie korzystające jak dotąd z pomocy MOPS, których dochód nie przekracza 250% kryterium dochodowego określonego w ustawie o pomocy społecznej oraz spełnią warunki do otrzymywania pomocy zgodnie z zapisami ustawy o pomocy społecznej tj.:

  • 1 752,50 zł  w przypadku osoby samotnie gospodarującej,
  • 1 320,00 zł  w przeliczeniu na każdą osobę w rodzinie.

Wzór oświadczenia o dochodach, dla osób nie korzystających z pomocy MOPS (PDF, 87 KB)

Jak mogę skorzystać z możliwości robienia zakupów w Sklepie Socjalnym?

Żeby skorzystać z oferty Sklepu Socjalnego, należy otrzymać z MOPS-u specjalne skierowanie. Aby je otrzymać, należy się skontaktować telefonicznie z właściwym dla adresu zamieszkania Terenowym Punktem Pomocy Społecznej.

 

Jestem Seniorem. Jak mogę skorzystać z oferty Sklepu Socjalnego?

Dla Seniorów posiadających skierowanie z MOPS przygotowaliśmy dodatkowe udogodnienie. Wystarczy zadzwonić na numer Srebrnego Telefonu (32) 251 69 00 lub na ogólnopolską infolinię Wspieraj Seniora – (22) 505 11 11 lub napisać na adres: senior@mops.katowice.pl, a Fundacja Wolne Miejsce przygotuje i bezpłatnie dowiezie zakupy ze Sklepu Socjalnego wprost do miejsca zamieszkania Seniora. Koszt zakupionych produktów i artykułów pokrywa Senior. Zakupów będzie można też dokonywać za pośrednictwem bliskich lub osobiście.

Kto prowadzi Sklep Socjalny?

Sklep Socjalny będzie prowadzony przez Fundację Wolne Miejsce, w ramach zadania, które jest współfinansowane z budżetu Miasta Katowice.

Informację wytworzył: 
Katarzyna Czernecka
Data wytworzenia informacji: 
16.02.2021
Osoba odpowiedzialna za treść: 
Anna Górniak