Informacja o Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Katowicach w języku łatwym do czytania

Budynek Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Katowicach w skrócie nazywamy MOPS.
MOPS to miejsce, gdzie rodziny, osoby samotne, a także osoby z niepełnosprawnością, z różnymi problemami mogą otrzymać pomoc.

Tak wygląda siedziba naszego Ośrodka przy ulicy Wita Stwosza 7 w Katowicach. MOPS znajduje się na pierwszym, drugim, trzecim i czwartym piętrze budynku. Budynek wyposażony jest w windę, która zawiezie Cię na dowolne piętro. Po lewej stronie budynku znajduje się wejście dla osób ze specjalnymi potrzebami - wystarczy, że wciśniesz guzik dzwonka znajdujący się przy drzwiach, a portier otworzy Ci drzwi i będziesz mógł komfortowo wejść czy wjechać na wózku do budynku i skorzystać z windy.

Obraz przedstawia fotografię budynku Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Katowicach przy ulicy Wita Stwosza 7

W MOPSie pracują pracownicy biurowi, których nazywa się urzędnikami. W budynku pracują osoby, które zajmują się przyznawaniem pomocy osobom z niepełnosprawnościami z funduszu przeznaczonego dla tych osób - tzw. PFRON. Tutaj możesz także otrzymać informację ogólną, zaświadczenie lub założyć kartę płatniczą, na którą będą wpływać Twoje świadczenia.

Jak uzyskać pomoc?

Jeśli chcesz porozmawiać o swoim problemie, możesz do nas zadzwonić lub do nas przyjść osobiście i opowiedzieć o swoich potrzebach.

Pracownicy socjalni to osoby, które będą wspierać Cię i Twoją rodzinę w rozwiązywaniu problemów, powiedzą Ci, jaki wniosek należy wypełnić, żeby otrzymać pomoc. Wniosek to taki dokument, w którym należy wpisać informacje o sobie i swojej rodzinie oraz jaką pomoc chciałbyś otrzymać.

Pracownicy socjalni pracują w dziewięciu budynkach na terenie Katowic, które nazywają się Terenowymi Punktami Pomocy Społecznej. To, do którego budynku powinieneś się udać, zależy od tego, na jakiej ulicy mieszkasz.

 

Oto adresy i numery telefonów. Zadzwoń, pracownik pomoże Ci w dotarciu do nas.

TPPS nr 1 ul. Andrzeja 10, tel. 32 251 60 99,
TPPS nr 2 ul. Warszawska 42, tel. 32 253 77 30,
TPPS nr 3 ul. Oblatów 24 , tel. 32 258 07 09,
TPPS nr 4 ul. Gliwicka 96, tel. 32 353 02 78,
TPPS nr 5 ul. Dębowa 16,  tel. 32 254 70 61,
TPPS nr 6 ul. Czecha 2, tel. 32 209 00 23,
TPPS nr 7 ul. Świdnicka 35a, tel. 32 252 56 35,
TPPS nr 8 ul. Łętowskiego 6a, tel. 32 206 15 68,
TPPS nr 9 ul. Krakowska 138, tel. 32 255 35 67,
TPPS nr 10, ul. Krakowska 138, tel. 32 256 80 39.

Pieniądze, które wypłacamy, nazywane są zasiłkami lub świadczeniami pieniężnymi. Otrzymanie pomocy zależy od różnych warunków i kryteriów. Kryterium to wymagania, jakie należy spełnić, żeby uzyskać pomoc. Informacje o dokumentach, które musisz przynieść przekażą Ci pracownicy. Wzory wniosków znajdziesz również na naszej stronie internetowej www.mops.katowice.pl.

Przykłady zasiłków, jakie możesz otrzymać z MOPS:

 • zasiłek rodzinny
 • fundusz alimentacyjny
 • zasiłek stały lub okresowy
 • dodatek mieszkaniowy
 • becikowe za urodzenie dziecka
 • pomoc żywnościowa
 • usługi opiekuńcze
 • dofinansowania dla osób z niepełnosprawnością, na przykład do turnusu rehabilitacyjnego lub aparatu słuchowego

Na naszej stronie internetowej sprawdzisz:

 • godziny otwarcia MOPS,
 • adres,
 • numery telefonów,
 • adresy e-mail,
 • imiona i nazwiska pracowników,
 • formy pomocy,
 • adres Twojego punktu rejonowego w zakładce Znajdź swój rejon.

Aby załatwić sprawy w naszym Ośrodku, możesz:

 • napisać pismo i wysłać je na adres:

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Katowicach
ul. Wita Stwosza 7
40-040 Katowice,

 • przynieść pismo do kancelarii na ulicę Wita Stwosza 7 do pokoju 222 na drugim piętrze budynku (kancelaria to biuro, w którym można zostawić pisma, podania i dokumenty),
 • przyjść do punktu informacyjnego na ulicę Wita Stwosza 7 do pokoju 119 na pierwszym piętrze budynku (punkt informacyjny to biuro, gdzie udzielimy odpowiedzi na Twoje pytania, wydamy zaświadczenie, gdzie pobierzesz specjalne druki, które będą potrzebne do załatwienia sprawy w urzędzie)

Jak trafić do punktu informacyjnego i kancelarii?

Wejdź do budynku schodami lub skorzystaj z wejścia dla osób ze specjalnymi potrzebami - wystarczy, że wciśniesz guzik dzwonka znajdujący się przy drzwiach, a portier otworzy Ci drzwi i będziesz mógł komfortowo wejść czy wjechać na wózku do budynku i skorzystać z windy.

Informacja ogólna mieści się na pierwszym piętrze budynku w pokoju 119. Przyjdź, pokierujemy Cię dalej, jeśli będziesz musiał przejść do innego pokoju.

Kancelaria mieści się na drugim piętrze budynku w pokoju 222.

Ważne!

Jeżeli jesteś osobą, która doświadcza przemocy lub jeśli widzisz, że osoba, którą znasz jest krzywdzona zgłoś się do Ośrodka Interwencji Kryzysowej, który mieści się na pierwszym piętrze budynku przy ulicy Wita Stwosza 7 w pokoju 105 i opowiedz o tej sytuacji. Możesz też przedzwonić pod numer 32 606-18-08. Pracownicy Ośrodka Interwencji Kryzysowej porozmawiają z Tobą, a osobę potrzebującą pomocy obejmą wsparciem psychologicznym, prawnym i doradzą, jak rozwiązać problem. 

Potrzebujesz pomocy? Nie czekaj!

Zgłoś się do nas na ulicę Wita Stwosza 7 w Katowicach lub zadzwoń 32 606-18-24 lub 32 606-18-25 lub 32 606-18-26.
Możesz napisać wiadomość na adres email: kancelaria@mops.katowice.pl
Możesz wysłać pismo elektroniczne poprzez:

 

Informację wytworzył: 
Sylwia Bochenek
Data wytworzenia informacji: 
25.04.2022
Osoba odpowiedzialna za treść: 
Sylwia Bochenek