Sklep Socjalny

 

Zasady działania Sklepu Socjalnego w pytaniach i odpowiedziach.

Czym jest Sklep Socjalny?

Sklep Socjalny to miejsce, w którym za okazaniem specjalnego skierowania można zakupić pełnowartościowe produkty w cenach poniżej ich wartości rynkowej. Powstanie Sklepu Socjalnego jest wyjściem naprzeciw osobom, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej, doświadczającym stałych lub tymczasowych trudności finansowych i życiowych, pojawiających się w wyniku nieprzewidzianych zdarzeń losowych takich, jak np. nagła utrata pracy.

 

Ponadto w celu przeciwdziałania marnotrawieniu żywności, w sobotę z usług sklepu socjalnego może skorzystać każdy mieszkaniec Katowic, nawet nie posiadający skierowania.

Co będę mógł kupić w Sklepie Socjalnym?

W Sklepie Socjalnym dostępne są pełnowartościowe artykuły spożywcze, środki higieny osobistej i chemii domowej. Produkty te są dostępne w cenie niższej niż ich wartość rynkowa.

Gdzie znajduje się Sklep Socjalny?

Sklep Socjalny znajduje się w Katowicach przy ul. Tysiąclecia 82 oraz przy ul. Świdnickiej 25.

Kiedy można zrobić zakupy w Sklepie Socjalnym?

Sklep jest czynny:

  • od poniedziałku do piątku od 09:00 do 16:00
  • w każdą sobotę od 09:00 do 13.00

 

Jakie muszę spełnić kryteria żeby robić zakupy w Sklepie Socjalnym?

Z zakupów w Sklepie Socjalnym mogą skorzystać zarówno osoby korzystające już z pomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, jak również osoby i rodziny nie korzystające jak dotąd z pomocy MOPS, których dochód nie przekracza 300% kryterium dochodowego określonego w ustawie o pomocy społecznej oraz spełnią warunki do otrzymywania pomocy zgodnie z zapisami ustawy o pomocy społecznej tj.:

  • 2 328,00 zł  w przypadku osoby samotnie gospodarującej,
  • 1 800,00 zł  w przeliczeniu na każdą osobę w rodzinie.

Wzór oświadczenia o dochodach, dla osób nie korzystających z pomocy MOPS (PDF, 87 KB)

W przypadku spełniania wyżej wymienionych kryteriów wydawane jest skierowanie uprawniające do korzystania z usług Sklepu Socjalnego.

 

Jak mogę skorzystać z możliwości robienia zakupów w Sklepie Socjalnym?

Żeby skorzystać z oferty Sklepu Socjalnego, należy otrzymać z MOPS-u specjalne skierowanie. Aby je otrzymać, należy się skontaktować telefonicznie z właściwym dla adresu zamieszkania Terenowym Punktem Pomocy Społecznej. lub udać się do sklepu w sobotę, kiedy każdy mieszkaniec może skorzystać z usług sklepu. Wydane skierowania  nie tracą ważności i obowiązują od dnia ich wydania.

 

Kto prowadzi Sklep Socjalny?

 

Sklep Socjalny będzie prowadzony przez Fundację Wolne Miejsce, w ramach zadania, które jest współfinansowane z budżetu Miasta Katowice.

Informację wytworzył: 
Barbara Rogóż
Data wytworzenia informacji: 
4.01.2024
Osoba odpowiedzialna za treść: 
Agnieszka Dutka