Sklep Socjalny

Śniadania za 1 zł

Kawiarnia „Spichlerz Caffe” mieszcząca się przy sklepie socjalnym „Spichlerz” przy ul. Tysiąclecia 82 zaprasza od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 12.00 na śniadania za jedyne 1 zł (2 kanapki). Dostępne są pyszne, zdrowe kanapki w trzech rodzajach: z szynką i serem, z warzywami oraz z twarożkiem lub pastą jajeczną. Wszystkie kanapki przygotowywane są ze świeżych składników i są dostępne dla każdego klienta.

Zasady działania Sklepu Socjalnego w pytaniach i odpowiedziach.

Czym jest Sklep Socjalny?

Sklep Socjalny to miejsce, w którym za okazaniem specjalnego skierowania można zakupić pełnowartościowe produkty w cenach poniżej ich wartości rynkowej. Powstanie Sklepu Socjalnego jest wyjściem naprzeciw osobom, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej, doświadczającym stałych lub tymczasowych trudności finansowych i życiowych, pojawiających się w wyniku nieprzewidzianych zdarzeń losowych takich, jak np. nagła utrata pracy.

 

Ponadto w celu przeciwdziałania marnotrawieniu żywności, w sobotę z usług sklepu socjalnego może skorzystać każdy mieszkaniec Katowic, nawet nie posiadający skierowania.

Co będę mógł kupić w Sklepie Socjalnym?

W Sklepie Socjalnym dostępne są pełnowartościowe artykuły spożywcze, środki higieny osobistej i chemii domowej. Produkty te są dostępne w cenie niższej niż ich wartość rynkowa.

Gdzie znajduje się Sklep Socjalny?

Sklep Socjalny znajduje się pod adresem ul. Tysiąclecia 82 w Katowicach.

Kiedy można zrobić zakupy w Sklepie Socjalnym?

Sklep jest czynny:

  • od poniedziałku do piątku od 09:00 do 16:00
  • w każdą sobotę od 08:00 do 13.00

 

Jakie muszę spełnić kryteria żeby robić zakupy w Sklepie Socjalnym?

Z zakupów w Sklepie Socjalnym mogą skorzystać zarówno osoby korzystające już z pomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, jak również osoby i rodziny nie korzystające jak dotąd z pomocy MOPS, których dochód nie przekracza 300% kryterium dochodowego określonego w ustawie o pomocy społecznej oraz spełnią warunki do otrzymywania pomocy zgodnie z zapisami ustawy o pomocy społecznej tj.:

  • 2 103,00 zł  w przypadku osoby samotnie gospodarującej,
  • 1 584,00 zł  w przeliczeniu na każdą osobę w rodzinie.

Wzór oświadczenia o dochodach, dla osób nie korzystających z pomocy MOPS (PDF, 87 KB)

W przypadku spełniania wyżej wymienionych kryteriów wydawane jest skierowanie uprawniające do korzystania z usług Sklepu Socjalnego.

 

Jak mogę skorzystać z możliwości robienia zakupów w Sklepie Socjalnym?

Żeby skorzystać z oferty Sklepu Socjalnego, należy otrzymać z MOPS-u specjalne skierowanie. Aby je otrzymać, należy się skontaktować telefonicznie z właściwym dla adresu zamieszkania Terenowym Punktem Pomocy Społecznej. lub udać się do sklepu w sobotę, kiedy każdy mieszkaniec może skorzystać z usług sklepu. Skierowania wydane na rok 2021 są również ważne w 2022 roku.

Jestem Seniorem. Jak mogę skorzystać z oferty Sklepu Socjalnego?

Dla Seniorów posiadających skierowanie z MOPS przygotowaliśmy dodatkowe udogodnienie. Wystarczy zadzwonić na numer Srebrnego Telefonu (32) 251 69 00 lub na ogólnopolską infolinię Wspieraj Seniora – (22) 505 11 11 lub napisać na adres:senior@mops.katowice.pl, a Fundacja Wolne Miejsce przygotuje i bezpłatnie dowiezie zakupy ze Sklepu Socjalnego wprost do miejsca zamieszkania Seniora. Koszt zakupionych produktów i artykułów pokrywa Senior. Zakupów będzie można też dokonywać za pośrednictwem bliskich lub osobiście.

Kto prowadzi Sklep Socjalny?

Sklep Socjalny będzie prowadzony przez Fundację Wolne Miejsce, w ramach zadania, które jest współfinansowane z budżetu Miasta Katowice.

Informację wytworzył: 
Barbara Rogóż
Data wytworzenia informacji: 
10.11.2021
Osoba odpowiedzialna za treść: 
Agnieszka Dutka