Sklep Socjalny

Zasady działania Sklepu Socjalnego w pytaniach i odpowiedziach.

Czym jest Sklep Socjalny?

Sklep Socjalny to miejsce, w którym za okazaniem specjalnego skierowania będzie można zakupić pełnowartościowe produkty w cenach poniżej ich wartości rynkowej. Powstanie Sklepu Socjalnego jest wyjściem naprzeciw osobom, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej, doświadczającym stałych lub tymczasowych trudności finansowych i życiowych, pojawiających się w wyniku nieprzewidzianych zdarzeń losowych takich, jak np. nagła utrata pracy.

Co będę mógł kupić w Sklepie Socjalnym?

W Sklepie Socjalnym dostępne będą pełnowartościowe artykuły spożywcze, środki higieny osobistej i chemii domowej. Produkty te będą dostępne w cenie niższej niż ich wartość rynkowa.

Gdzie znajduje się Sklep Socjalny?

Sklep Socjalny znajduje się pod adresem ul. Tysiąclecia 82 w Katowicach.

Od kiedy będzie można zrobić zakupy w Sklepie Socjalnym?

Sklep rozpocznie swoją działalność w pierwszych dniach grudnia 2020 roku. Będzie otwarty przez co najmniej 5 godzin dziennie, przez co najmniej 5 dni w tygodniu.

Jakie muszę spełnić kryteria żeby robić zakupy w Sklepie Socjalnym?

Z zakupów w Sklepie Socjalnym będą mogły skorzystać zarówno osoby korzystające już z pomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, jak również osoby i rodziny nie korzystające jak dotąd z pomocy MOPS, których dochód nie przekracza 200% kryterium dochodowego, tj.:

  • 1 402 zł  w przypadku osoby samotnie gospodarującej,
  • 1 056 zł  w przeliczeniu na każdą osobę w rodzinie.

Wzór oświadczenia o dochodach, dla osób nie korzystających z pomocy MOPS (PDF, 87 KB)

Jak mogę skorzystać z możliwości robienia zakupów w Sklepie Socjalnym?

Żeby skorzystać z oferty Sklepu Socjalnego, należy otrzymać z MOPS-u specjalne skierowanie. Aby je otrzymać, należy się skontaktować telefonicznie z właściwym dla adresu zamieszkania Terenowym Punktem Pomocy Społecznej.

Osobę uprawnioną do korzystania z zakupów w Sklepie Socjalnym obowiązywać będzie limit wizyt w sklepie w trakcie tygodnia, a także limit kwoty, którą będzie można jednorazowo wydać w sklepie podczas zakupów (limity wizyt w sklepie oraz kwota zakupów na osobę ustalana będzie przez Fundację Wolne Miejsce, która zajmuje się prowadzeniem Sklepu Socjalnego).

Jestem Seniorem. Jak mogę skorzystać z oferty Sklepu Socjalnego?

Dla Seniorów przygotowaliśmy dodatkowe udogodnienie. Wystarczy zadzwonić na numer Srebrnego Telefonu (32) 251 69 00 lub na ogólnopolską infolinię Wspieraj Seniora – (22) 505 11 11 lub napisać na adres: senior@mops.katowice.pl, a Fundacja Wolne Miejsce przygotuje i bezpłatnie dowiezie zakupy ze Sklepu Socjalnego wprost do miejsca zamieszkania Seniora. Koszt zakupionych produktów i artykułów pokrywa Senior. Zakupów będzie można też dokonywać za pośrednictwem bliskich lub osobiście.

Kto prowadzi Sklep Socjalny?

Sklep Socjalny będzie prowadzony przez Fundację Wolne Miejsce, w ramach zadania, które jest współfinansowane z budżetu Miasta Katowice.

Informację wytworzył: 
Sylwia Bochenek
Data wytworzenia informacji: 
17.11.2020
Osoba odpowiedzialna za treść: 
Mariusz Nowak