- Świadczenie wychowawcze 500 plus
- Dobry start 300 plus
- Dodatki mieszkaniowe, energetyczne
- Pomoc społeczna
- Świadczenia rodzinne i opiekuńcze
- Fundusz alimentacyjny
- Piecza zastępcza
- Pomoc osobom niepełnosprawnym
- Orzekanie o niepełnosprawności
- Karta parkingowa
- Program Za życiem
- Pomoc dla seniorów
- Pomoc dla kombatantów
- Wspieranie rodziny
- Przemoc i kryzys w rodzinie
- Pomoc osobom bezdomnym
- Pomoc osobom uzależnionym
- Aktywizacja zawodowa
- Ochrona zdrowia psychicznego
- Poradnictwo prawne
- Mediacje
- Poradnictwo psychologiczne i pedagogiczne
- Projekty unijne
- Ochrona danych osobowych
- Terminy wypłat
- Czyste Powietrze - zaświadczenia
- Sklep Socjalny
Jednorazowe świadczenie z tytułu urodzenia się dziecka, u którego zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu
Jak ubiegać się o świadczenie?
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej informuje o możliwości złożenia wniosku o ustalenie prawa do jednorazowego świadczenia z tytułu urodzenia dziecka, u którego zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie lub nieuleczalną chorobę w formie elektronicznej, w przypadku posiadania certyfikowanego podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego za pośrednictwem portalu informacyjno usługowego Emp@tia.
Tu złożysz wniosek w formie elektronicznej
Jak założyć bezpłatny profil zaufany?
Profil Zaufany możesz założyć i potwierdzić w pełni online między innymi za pośrednictwem swojego konta bankowego całodobowo 7 dni w tygodniu, o ile zapewnia taką możliwość.
KROK 1: W systemie bankowości elektronicznej swojego banku, wypełnij formularz o założenie Profilu Zaufanego
KROK 2: Operację potwierdź bankowym kodem autoryzacyjnym. Na swój adres mailowy otrzymasz potwierdzenie założenia konta.
Jeżeli osoba ubiegająca się o świadczenia rodzinne nie może złożyć w formie dokumentu elektronicznego zaświadczenia wymaganego dla potwierdzenia faktów lub stanu prawnego lub innego dokumentu niezbędnego w postępowaniu w sprawie o świadczenia rodzinne, osoba ubiegająca się o świadczenia rodzinne może złożyć elektroniczną kopię takiego dokumentu, po uwierzytelnieniu jej przy użyciu wyżej wymienionych mechanizmów.
Wnioski można składać również w sposób:
- drogą pocztową (najlepiej listem poleconym ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru) na adres:
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej
ul. Jagiellońska 17, 40-032 Katowice - osobiście w poniższych Terenowych Punktach Pomocy Społecznej w Katowicach:
- TPPS nr 1 ul. Andrzeja 10, tel. 32 251 60 99
- TPPS nr 2 ul. Warszawska 42, tel. 32 253 77 30
- TPPS nr 3 ul. Oblatów 24 , tel. 32 258 07 09
- TPPS nr 4 ul. Gliwicka 96, tel. 32 353 02 78
- TPPS nr 5 ul. Dębowa 16, tel. 32 254 70 61
- TPPS nr 6 ul. Czecha 2, tel. 32 209 00 23
- TPPS nr 7 ul. Świdnicka 35a, tel. 32 252 56 35
- TPPS nr 8 ul. Łętowskiego 6a, tel. 32 206 15 68
- TPPS nr 9 ul. Krakowska 138, tel. 32 255 35 67
- TPPS nr 10 ul. Krakowska 138, tel. 32 256 80 39
Właściwy ze względu na miejsce zamieszkania punkt znajdziesz tutaj.
Kto może otrzymać świadczenie?
Jednorazowe świadczenie z tytułu urodzenia się dziecka przysługuje ojcu lub matce dziecka, a także opiekunowi prawnemu albo opiekunowi faktycznemu dziecka bez względu na wysokość dochodu.
Wniosek o wypłatę świadczenia składa się w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin. Wnioski złożone po tym terminie pozostawia się bez rozpoznania.
Jednorazowe świadczenie przysługuje, jeżeli kobieta pozostawała pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu.
Jednorazowe świadczenie nie przysługuje, jeżeli członkowi rodziny przysługuje za granicą świadczenie z tytułu urodzenia dziecka chyba, że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.
Wysokość świadczenia
Jednorazowe świadczenie z tytułu urodzenia się dziecka, u którego zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu wynosi 4000 zł
Wymagane dokumenty
- Zaświadczenie lekarskie lub zaświadczenie wystawione przez położną potwierdzające pozostawanie pod opieką medyczna nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu (PDF, 68KB)
- Zaświadczenie potwierdzające ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, wystawione przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, posiadającego specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie: położnictwa i ginekologii, perinatologii, neonatologii, neurologii dziecięcej, kardiologii dziecięcej lub chirurgii dziecięcej (PDF, 145 KB)
Obowiązek dostarczenia zaświadczenia lekarskiego o pozostawaniu pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży nie dotyczy opiekunów prawnych i faktycznych dziecka.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 4 listopada 2016 o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin ”Za życiem”(serwis zewnętrzny)
Informację wytworzył:
Joanna Piotrowska
Data wytworzenia informacji:
30.03.2017
Osoba odpowiedzialna za treść:
Sylwia Bochenek
Ostatnia modyfikacja:
Joanna Piotrowska (23.06.2020 - 9:54)