#Rozmawiaj#Reaguj Pierwsza Kampania Społeczna Państwowej Komisji ds. Pedofilii

 

#ROZMAWIAJ#REAGUJ - PIERWSZA KAMPANIA SPOŁECZNA PAŃSTWOWEJ KOMISJI DS. PEDOFILII.

Dziecko nigdy nie jest winne wykorzystania seksualnego, zawsze 100 proc. odpowiedzialności jest po stronie sprawcy. Istotą pierwszej kampanii społecznej Państwowej Komisji jest rozbudzenie w dorosłych, w szczególności w opiekunach dzieci i młodzieży świadomości i wskazanie odpowiednich wzorców zachowań w stosunku do dzieci, które często niewerbalnie sygnalizują, że zostały skrzywdzone. W szczególności, celem jest odbarczenie dzieci z poczucia winy i wstydu oraz zapobieganie ponownemu zranieniu po ujawnieniu sprawy. Bezpieczne, wolne od przemocy seksualnej dzieciństwo możliwe jest tylko wśród odpowiedzialnych, uważnych i wrażliwych dorosłych.

Państwową Komisja do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej 15 roku życia, opracowała raport, z którego wynika, że ofiarami przemocy seksualnej padały najczęściej dzieci w wieku 13-15 (49%) i 7-12 (41%) lat. W okresie popełnienia czynu 76% skrzywdzonych dzieci przebywało w swoim domu, pod opieką rodziców. Niestety w 54% przypadków nikt z najbliższego otoczenia (rodzice, nauczyciele, krewni) nie zauważyli nic niepokojącego – to dziecko samo ujawniło informację.

Gdy zauważysz, że dziecko jest np.: przygnębione i zlęknione, izoluje się, ma problemy w szkole i niską samoocenę, to:

  • ROZMAWIAJ - Daj mu możliwość wyrażenia własnych uczuć i opowiedzenia o tym co się stało, nie wypytuj o szczegóły, jeśli nie jest na to gotowe. Nie zarzucaj go pytaniami i własnymi wątpliwościami. Nie naciskaj.
  • SŁUCHAJ - Dziecko potrzebuje Twojej uwagi. Musi wiedzieć, że go wysłuchasz bez krytykowania i oceniania. Bądź z nim i z jego lękami i pytaniami.
  • UWIERZ - Dopuść do siebie myśl, że dziecko spotkała krzywda i pamiętaj, że sprawca jest w stu procentach winny. Dziecko nigdy nie odpowiada za czyjeś złe zachowania i intencje. Stań po jego stronie. To właśnie teraz najbardziej Cię potrzebuje.
  • REAGUJ - Jeśli widzisz niepokojące zachowanie u dziecka – reaguj. Zapytaj o pomoc specjalistę lub zadzwoń na bezpłatny i całodobowy numer telefonu 116 111 lub 800 12 12 12. Nie bój się prosić o wsparcie. Podejrzenie przestępstwa wykorzystania seksualnego dziecka możesz zgłosić Państwowej Komisji telefonicznie lub pisemnie.

Nie wybaczysz sobie, że nie uwierzyłeś #Rozmawiaj#Reaguj - Pomóż uświadomić innych.

Odczytując zamieszczony na plakacie z kampanii kod QR, można przenieść się na stronę, gdzie są umieszczone wskazówki, które mogą pomóc opiekunowi małoletniego poradzić sobie z sytuacją podejrzenia wykorzystania lub faktu wykorzystania seksualnego dziecka, tak aby mógł dać małoletniemu odpowiednie wsparcie.

Więcej informacji można uzyskać na stronie Państwowej Komisji do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15 (serwis zewnętrzny)

(opracowano na podstawie informacji Państwowej Komisji do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15)

Informację wytworzył: 
Artur Zazula
Data wytworzenia informacji: 
20.03.2023
Osoba odpowiedzialna za treść: 
Hanna Wasilewska